Vahelduv hammaskond

Veidi enne 5. eluaastat on piimahammaste vahed suurenenud ja hambarida ei ole enam pidev. See tähendab, et lõualuu on kasvanud ja hakkab ruumi looma jäävhammastele. Kuna jäävhambad on laiemad, on ka rohkem ruumi vaja. Samuti on piimahambad juba parasjagu kulunud. Seega on tegemist täiesti loomuliku protsessiga.

Esimesed jäävhambad aga on paljudel lastel hoopis suhu hambarea lõppu ilmuvad suuremad purihambad. Kui lugeda hambarea keskelt, esihammaste vahelt paremale või vasakule, siis 6 hammas on juba jäävhammas. Piimahambaid on ühel lõualuul hambareas kokku 10.

See aga on paljudele lapsevanematele esimes(t)e jäävhammaste tulemine üllatus, sest ükski hammas ei ole ära tulnud…

Samas on äsja rea lõppu  ilmunud hambad väga olulised tulevikus ja kogu elu vältel.  Alates 6. eluaastast tuleks kontrollida aeg-ajalt 6. hammaste tulekut suhu. Hammaste ilmumisel pöörata nende puhastamisele erilist tähelepanu.

Vahelduv hammaskonnaga lapsi soovime kindlasti näha 2 korda aastas hambaarsti juures, sest nendes suudes toimub väga palju muutusi kiire aja jooksul.

Hammaste tulek on ka veidi sesoonne. Võib juhtuda, et talvisel ajal, kui päikest on vähe ja lastel võib olla kaltsiumi ainevahetusega probleeme,ei tule pikka aega uusi hambaid. Hambakudede  „valmimiseks“ on vaja kindlasti kaltsiumi, magneesiumi ja D-vitamiini. Kevade saabudes muutub ka hammaste vahetumine jälle kiiremaks. Oleme ka kiires kasvufaasis laste vanematele soovitanud pöörata tähelepanu toidu ratsioonile ning anda lapsele lisaks D-vitamiini. See kõik on oluline kogu luustiku korralikuks arenguks. Kindlasti on oluline jälgida funktsioone ja õpetada ka lapsevanemaid jälgima hingamist, neelamist, rääkimist, magamist.

Ootame visiidile lapsi 2 korda aastas või kindlasti ka siis, kui jäävhammas oma köbru välja lükkab igemest ja piimahammas kuidagi ise ära tulla ei taha. Siis võibki registratuuri helistades öelda, et oleks vaja piimahamba eemaldamiseks aega. Tavaliselt püüame selle leida esimesel võimalusel.

Ka jäävhambad võivad tulla esialgu mitte kõige ilusamas positsioonis, nagu piimahambadki, aga kui laps külastab sel ajal kenasti õige rütmiga hambaarsti, saab kõiki positsioone hinnata ja vajadusel saata ortodondile konsultatsioonile.

Laste suutervise kohta on võimalik leida palju kasulikku infot leheküljelt SUUKOOL.EE

Ning ka haigekassa INFOVOLDIKULT